Burgundsko

Dovolená Francie

  • Informace
  • Historie
  • Zajímavosti
  • Památky
  • Kuchyně
  • Ubytování
  • Zájezdy
  • Mapa

Informace o Burgundsku

Burgundsko leží v nadmořské výšce přibližně 181-600 metrů nad mořem. Tento region se rozprostírá zhruba na ploše 31 582 kilometrů čtverečních a to mezi Dijonem a Lyonem. Řadí se mezi nejznámější a nejproslulejší turistické oblasti.

Bourgogne - Loire

Nejenom že je to poutavý a malebný kraj plný zeleně a překrásných vinohradů, ale rovněž má řadu zajímavých historických pamětihodností, vynikající architekturu, znamenitou kuchyní, bohatou kulturu. Region žije taktéž úžasným nočním životem a nabízí širokou škálu jedinečné zábavy. Proslul díky prvotřídnímu vínu, gurmánským delikatesám či lahodné dijonské hořčici. Obzvláště přitahuje turisty nejen překrásnou přírodní scenérií, ale i impozantními stavbami, příjemnou a poklidnou atmosférou.

V centru Burgundska se nachází mnoho malých vesniček, v nichž stojí budovy a starobylé domy s jedinečnými pestrobarevnými střechami. Na kopcovitém terénu Burgundska roste spousta zelených pastvin a nejrůznější kvalitní odrůdy révy.

V současné době v tomto regionu žije přes 1 610 000 obyvatel a zdejší hustota osídlení se běžně pohybuje okolo 51 obyvatel na kilometr čtvereční.
Podnebí jižního Burgundska je mírnější a převládá tu v podstatě kontinentální klima. Zimy jsou zde chladnější a léto je mnohem teplejší. Občas se objevují dešťové srážky. Zatímco jeho severnější část oplývá drsnějším horským klimatem. V některých místech se drží sněhová pokrývka cca čtyři měsíce.
V burgundském okolí se nalézá množství pozoruhodných měst a významných vesniček jako např. Auxerre, Beaune, Cluny, Dijon, Nevers, Lamartinien, Montsauche les Settons, Poncey sur I’lgnonVal, Seurre, Vézelay, ST Usuge atd., které zaručeně stojí za to navštívit.

Historie Burgundska

Burgundský region má dlouhodobou a bohatou historii. Již v 1. století před Kristem zde vzniklo kulturní centrum římské Galie, na němž se nacházela velmi úrodná půda. Tehdejší území bylo mnohem později pojmenováno podle zdejšího žijícího germánského kmene Burgunďanů, kteří si toto území sami vydobyli. V průběhu 6. století zde byla vybudována franská říše. Asi v 7. století patřilo Burgundsko jednomu z velkolepých království. S nástupem středověku se začalo burgundské území kulturně a architektonicky rozvíjet a rozšiřovat. V té době byly vybudovány honosné paláce a katedrály. Postupně vznikaly vzácné a neobyčejné umělecké díla a neocenitelné sbírky. Dokonce se zřizovaly kláštery. Rovněž se vyvíjelo vinařství. Započala nová rozvojová éra burgundského vévodství. V této době zde existovalo nejen vévodství burgundské, ale taktéž hrabství burgundské, horní či dolní burgundské království. Ale po mnoho let bylo vévodství burgundské považováno za daleko mocnější, silnější a vlivnější než ostatní hrabství a království. O něco později došlo k jejich sjednocení.
Na přelomu 14. a 15. století zde panoval významný rod z Valois, díky němuž se samotné Burgundsko zapsalo do historie. Už v té době patřilo město Dijon za velice uznávané obchodní, kulturní a politické centrum. V průběhu dalších několika staletí zde panovali další význační panovníci, kteří rozvíjeli kulturní a architektonické dění. Od počátku 19. století zde započal průmyslový rozvoj.
Dnešní burgundský region původně vznikl asi v roce 1982, avšak teprve za čtyři roky později obdržel veškeré kompetentní pravomoci. V současnosti se rozděluje do čtyř základních departementů. Samozřejmě se dále dělí do dalších menších celků.

Zajímavá přírodní místa burgundského regionu

Burgundský region se může pochlubit nejen jedinečným přírodním bohatstvím, ale také tradiční poklidnou atmosférou. Tento region je pro milovníky přírody skutečně ideální, neboť se zde nachází několik báječných jezer a řek, termální prameny, přírodní park Morvan apod.
Turisté zde mohou v poklidu odpočívat nebo si vyzkoušet některý z vodních sportů. Je tu rovněž rozlehlá cykloturistická trasa. Běžně se tu pořádají výlety do okolí, dlouhé procházky, projížďky na koni, vinařské turistické tůry či říční projížďky lodí. Rozvinula se tu také agroturistika. Pro milovníky golfu je tu připraveno hned několik hřišť.
Burgundské území obklopují parky a zahrady, které jsou plné vegetace, stromů, keřů a dalších okrasných rostlin. Návštěvníci zde mohou spatřit překrásný panoramatický výhled do okolí.

Památky a kulturní vyžití

Burgundský region oplývá řadou pozoruhodných starobylých pamětihodností, románských kostelů, klášterů, galořímských památek, hradů, zámků, muzeí, galerií, pevností a hřbitovů, které je možné si zblízka prohlédnout. Pořádají se zde nejrůznější festivaly, výstavy, pouliční jarmarky, divadelní představení, koncerty, gastronomické slavnosti, sportovní akce či společenské večírky. Kulturní program je bohatý a pestrý. Turisté zažijí mnoho skvělých okamžiků a nezapomenutelných zážitků, na něž budou jistě dlouhou dobu vzpomínat.
Ve městě Dijon se nachází palác Burgundských vévodů, muzeum (Výtvarných umění Náboženského umění, Archeologie, Burgundského života), katedrála Saint Benigné, kostely (Notre-Dame, St. Etienne, St. Michel, St. Jean a St. Philibert), ženský klášter (Convent des Brenardines), Palais de Justice, botanická zahrada.
V Nevers se nalézá množství středověkých a renesančních architektonických pamětihodností a uměleckých památek jako např. kostel sv. Etienna, klášter Saint Gildard, Vévodský palác, katedrála sv. Cyra a sv. Julie, Muzeum Frederika Blandina.
Beaune je možné navštívit chrám Notre-Dame, Muzeum vína, Tour de l´horloge, Hopital de la sainte Trinité, středověké hradby s osmi baštami a bránou sv. Mikuláše, středověká věž s hodinami v Rue Marey apod.
Ve starobylém historickém městě Auxerre je umístěno hned několik zajímavosti, jako je např. Muzeum Leblanc-Duvernois, gotická katedrála sv. Štěpána, opatství sv. Jeronýma.
Cluny stojí známá dostihová dráha a hřebčín. Ke zhlédnutí je tu gotický kostel Panny Marie, který byl postaven ve 13. století, klášterní sýpka a mlýnská věž taktéž ze 13. století. Dále je tu románský dům PT. R. Lamartine a gotický dům R. Merciere.

Burgundská kuchyně

Burgundská kuchyně je velmi rozmanitá a pestrá. V kuchyni se používá nejrůznější kvalitní ingredience jako např. čerstvá zelenina, ale rovněž ryby, mořské plody (krevety, kraby, mušle atd.), různé druhy masa (telecí, hovězí, jehněčí, skopové, drůbeží, zvěřina).
Typickou regionální specialitou je kupříkladu burgundské hovězí neboli boeuf bourguignon, kohout na víně, petrželová šunka, hlemýždi. Dále jsou zde vynikající kozí sýry, sýry Cîteaux a Epoisses, kuře z Bresse, pečené sýrové jednohubky tzv. gougères a mnoho jiných tradičních pokrmů. Na stole se mohou objevit různé gurmánské jídla jako např. křepelky, paštika z křepelčích jater a marinovaných šneků, koláč se sýrem Epoisses a jablky. Dosti často se připravují vaječné omelety a palačinky na všechny způsoby. Dělá se zde skvělý perník, proslulá hořčice, anýzové pastilky z Flavigny atd. Na území Burgundská se vyrábí vynikající červená a bílá vína. K dostání jsou vína pod názvem Pinot Noir, Chardonnay, Gamay, Aligote, Pinot Blanc či Sauvignon Blanc. Mezi nejdražší a vysoce ceněná vína patří Burgundies, Beaujolais, Chablis, Côte Chalonnaise či Mâcon.

Ubytování

Turisté mohou využít rozmanitých ubytovacích zařízení v různých cenových kategoriích, jako jsou např. hotely, zámky, opatství, chalupy, houseboaty, botely, roubenky, vinařské a zemědělské usedlosti. Vybírat je opravdu z čeho, neboť v široké nabídce jsou zařazeny jak tradiční, tak i neobvyklé ubytovací zařízení. Většinou jsou však velmi pohodlné a útulně zařízené.
Hotely poskytují nejrůznější služby, velice ovšem záleží na typu hotelu. Běžně se turisté setkají s příjemnými hostinci, rodinnými malými hotýlky, perfektně vybavenými věhlasnými hotelovými řetězci, přepychovými hotely či překrásnými paláci. Zpravidla mají otevřeno po celý rok. Splňují i ty nejnáročnější očekávání, poskytují nejen komfortní služby, ale i servis.
Soukromé ubytovací zařízení jako např. statky, farmy, zámky, venkovské šlechtické sídla nabízejí naprosto pohodlné přenocování. V ceně je běžně zahrnuta tradiční vydatná snídaně. Někteří pronajímatelé dokonce mohou nabízet místní teplé pokrmy a různé speciality.
Chalupy se dají pronajmout nejen na týden, nýbrž i na mnohem kratší dobu. Jsou umístěny nejčastěji uprostřed přírody, kde je naprostý klid a ticho. V chalupě je pro návštěvníky k dispozici sociální zařízení, velká společenská místnost, pokoje a kuchyň.
Houseboaty jsou vskutku jedinečně a stylově zařízené. Je možné si pronajmout různé druhy plavidel. Každou noc budou návštěvnici přespávat na jiném zajímavém místě. Mohou si vyzkoušet řízení lodi.
Botely jsou v podstatě nejpohodlnější a nejluxusnější ubytovací zřízení. Díky těmto hotelovým lodím je možné se dobře obeznámit jednak s báječnou přírodou, řekami a úžasnými kanály, jednak s kulinářským uměním. Turisté se o nic nemusí starat a nechávají vše na kapitánovi. Plavba trvá zhruba 2 dny, ale může být i mnohem delší. Na palubu větší hotelové lodi se vejde přibližně 140 lidí. Zatímco menší botely disponují ubytovací kapacitou 6-24 osob.

Zájezdy do Burgundska

20 227,-
(ultra all inclusive)

Detail

Mpm Blue Pearl
Slunečné Pobřeží

8 dní, od 1. 7. do 8. 7. 2018


16 150,-
(all inclusive)

Detail

Fiesta M Hotel
Slunečné Pobřeží

8 dní, od 15. 7. do 22. 7. 2018


16 949,-
(all inclusive)

Detail

Marvel Hotel
Slunečné Pobřeží

8 dní, od 8. 7. do 15. 7. 2018


10 500,-
(bez stravy)

Detail

Ariadni Palace
Kréta

8 dní, od 7. 9. do 14. 9. 2018


20 494,-
(all inclusive)

Detail

Sol Nessebar Palace
Nesebar

8 dní, od 24. 6. do 1. 7. 2018


17 722,-
(all inclusive)

Detail

Nobel Hotel
Slunečné Pobřeží

8 dní, od 19. 8. do 26. 8. 2018


22 013,-
(all inclusive)

Detail

Sol Nessebar Resort (bay/mare)
Nesebar

8 dní, od 29. 7. do 5. 8. 2018


15 937,-
(all inclusive)

Detail

Aquapark Eri Beach & Village Hotel
Kréta

8 dní, od 4. 9. do 11. 9. 2018


25 397,-
(polopenze)

Detail

Aldemar Royal Mare Thalasso
Kréta

8 dní, od 7. 9. do 14. 9. 2018


17 189,-
(all inclusive)

Detail

Kotva
Slunečné Pobřeží

8 dní, od 15. 7. do 22. 7. 2018


Mapa Burgundska