Paříž

Dovolená Francie

Romantická i revoluční, kolébka umění, filozofie i svobody. Liberté, égalité, fraternité – svoboda, rovnost, bratrství – připomíná revoluci lidu, ale i počátek dramatického rozvoje města nad Sénou. Projděte si Paříž s písní na rtech…

Velkou francouskou revoluci evokuje Bastila, pevnost ze 14. století, leč v roce jejího dobytí již jen symbol práchnivé monarchie. Dítko revoluce, Napoleon, vlastní monument Arc de Triomphe na náměstí Place Charles de Gaulle. Chcete-li znát více o francouzských válkách a slavném vojevůdci, nasedněte do metra na Les Invalides kde v komplexu historických budov sídlí i muzeum francouzské armády.

Kultura a věda měla k Paříži vždy blízko. Univerzita Sorbona sloužila jako svatostánek vzdělanosti už od roku 1160. Studoval zde Tomáš Akvinský, Honoré de Balzac i Marie Curie. Díla největších francouzských malířů jsou umístěna v galerii Louvre. Bazilika Sacre Coeur – Nejsvětějšího srdce Ježíšova – na vršku Montmartre je jedna z mnoha ukázek revoluční architektury Paříže. Zvláštní sloh stavby se 4 menšími a jednou centrální kopulí vychází z byzantského a romanského stylu a ve čtyřhranné zvonici hostí jeden z největších zvonů na světě.

Mapa Paříže