Procházka Paříží s písní na rtech

Dovolená Francie

Zazpívejte si s námi známou oblíbenou píseň a vydejte se s námi za krásami hlavního města Francie. Ať už ve skutečnosti nebo v představách. Není nad to naladit se na správnou notu a potom už se jen těšit na jedinečný výlet!

„Mám v kapse jeden frank,
jsem nejbohatší z bank nad Seinou,
mám víc než krupiér,
stíny Sacre Coeur nade mnou …“

Pravdou je, že za franky byste si toho v Paříži již moc nekoupili. Francie je totiž jednou ze zakládajících zemí Evropské unie a oficiální měnou je tu v dnešní době Euro. Franky se ve zemi platilo v letech 1360 – 2002.

Seina je pro Paříž významným symbolem a svou důležitou roli hraje i v geografické, hospodářské, kulturní, i dopravní sféře. Tato řeka protéká srdcem Paříže a rozděluje město na dvě části. Délka jejího toku na území hlavního města činí necelých 13 km.

Nábřeží Seiny, PařížNábřeží Seiny bylo jako architektonický celek roku 1991 zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Vede po obou stranách řeky, v bezprostřední blízkosti dominant Paříže jako jsou Eiffelova věž, Louvre, Musée d’Orsay nebo katedrála Notre-Dame. Součástí nabřeží jsou historické mosty spojující oba břehy. Za nejhezčí je považován most Alexandra III., postavený pro světovou výstavu roku 1900. Most je vyzdoben sedmnácti sloupy s alegorickými sochami, umístěnými v rozích mostu, přičemž každá socha symbolizuje jiné období francouzské historie. Nábřeží se proslavilo i díky knihkupcům, tzv. buknistům.
Notre Dame - http://www.sxc.hu/photo/742971Podél řeky najdeme několik promenád pro pěší a na části pravého břehu byla zřízena rychlostní komunikace. Zajímavostí je, že tato silnice je v neděli pro motorová vozidla uzavřena, aby ji mohli bezstarostně využívat chodci, cyklisté a jezdci na kolečkových bruslích. Každý rok se tu pořádá oblíbená akce pro veřejnost – tzv. pařížská pláž, při které se nábřeží zasype pískem a ozdobí stromy v květináčích. Po řece se od roku 2008 můžete svézt pravidelnou dopravní linkou Voguéo a dále tu jsou provozovány turistické lodě. Loďku na vlnách najdeme i jako součást znaku Paříže.

Jak souvisí krupiér s Francií? Tato země je kolébkou rulety. Název této hry pochází z francouzského roulette, což v překladu znamená malé kolo. Tato oblíbená hazardní hra se poprvé hrála roku 1976 právě v Paříži.

Překrásná bazilika Sacre Coeur, která shlíží na Paříž z nejvyššího bodu města, návrší Montmartre, byla roku 1871 po prohrané válce s Německem zamýšlená jako chrám smíření. Tato unikátní stavba v románsko-byzantském stylu byla v roce 1919 zasvěcena Srdci Ježíšovu. Stavbu zdobí čtyři malé kopule a čtyřhranná zvonice, která dosahuje výšky 80 m. V ní se ukrývá jeden z největších zvonů na světě La Savoyarde. Dnes je Sacre Coeur vyhledávaným místem turistů, kteří si nenechají ujít nádherný panoramatický výhled na Paříž.

„Znám bulvár Sant Michel,
tam jsem včera šel s Marie Claire,
vím, jak zní z úst krásných žen,
ta slůvka: Car je ťaime, oh ma cher.“

Pantheon, PařížBulvár Saint Michel je součástí Latinské čtvrti na levém břehu Seiny. Do roku 1789 se tu probíhala výuka v latinském jazyce. Tato čtvrť vždy ovládal čilý ruch a život kosmopolitní mládeže, učenců a bohémů. Centrem veškerého dění se stal právě bulvár Saint Michel, vyhlášený svými kavárnami, obchody s knihami, antikvariáty, nakladatelstvími, kabarety, sklípky, restauracemi a dalšími lákadly, díky kterým se mu nemůže vyhnout snad žádný návštěvník Paříže. Je to osobité místo s jedinečnou atmosférou, kde se potkává minulost s přítomností. Tato ulice se stala místem setkávání mládeže, mileneckých párů, konání demonstrací i různých uměleckých výstav. Můžete se tu kochat výhledem na Pantheon, obdivovat fontánu Saint Michel, náměstí Place Saint Michel či si prohlédnout nedalekou Sorbonnu. To vše je jen zlomek toho, co vás čeká v tomto koutě Paříže.

A co dodat na závěr? Paříž je městem lásky, módy, šarmantních žen, architektonických skvostů, vzdělání…tak by se dalo pokračovat dál a dál. Objevte sami její kouzlo a ani si neuvědomíte, že si opět pobrukujte:„Bon soir mademoiselle paris…“